10 ključnih razlika između ITIL® 3 i ITIL® 4
Globalizacija, rast i razvoj organizacija, tehnologija, (kontinuirana) promjena u poslovanju…samo su od nekih motiva za novi, drugačiji, pristup upravljanju IT uslugama (eng. ITSM – IT Service Management). Kako poslovanje uglavnom počiva na korištenju IT usluga, a isto to poslovanje tvrtke prolazi niz promjena već godinama – već jedno vrijeme postoji potrbea da se prilagodi i ITSM. Tako je nastao ITIL® 4. Dosta “tragova starog ITIL®-a”, ali, budimo realni, i puno novoga.
ITIL® 4 – za sada je obavljen samo Foundation modul, a ostali moduli će biti objavljeni tijekom druge polovice 2019. godine. U ovom članku Vas vodimo kroz 10 ključnih razlika u odnosu na stari ITIL v3.
Naziv
Već u v3 (edicija 2011) ITIL® je ostao – ITIL®, tj. više se ne koristi ITIL® = IT Infrastructure Library. Kako bi se naglasila nova edicija, ITIL je sada postao ITIL® 4.
Dokumentacija
ITIL® v3 se sastojao od 5 osnovnih knjiga. Svaka knjiga je definirala jedan dio životnog ciklusa usluge koja odgovarala je jednom seminaru (i pripadajućoj certifikaciji) na Intermediate novou, a za Foundation nivo se uzimao sadržaj iz svih knjiga (naravno, samo dijelovi). Tako smo imali sljedeće knjige:
- Service Strategy
- Service Design
- Service Transition
- Service Operation
- Continual Service Improvement
ITIL® 4 to mijenja. I dalje svaki od certifikacijskih modula ima svoju knjigu ali to sada uključuje i Foundation nivo. Za sada je dostupna samo ITIL® 4 Foundation edicija, a ostale se očekuju u drugoj polovici 2019.
ITIL Service Lifecycle je nestao
U ITIL® 4 imamo ITIL Service Value System (SVS) unutar kojeg se nalazi Service Value Chain. Najbolje se vidi ako vizualiziramo:
Najbliža poveznica između v3 i v4 je središte SVS-a tj. Service Value Chain (SVC). SVC je operativni model za izradu, isporuku i kontinuirano poboljšanje usluge. Sastoji se od povezanih aktivnosti koje će pružatelj usluge u nekom trenutku poduzeti. ITIL® 4 uvodi koncept toka vrijednosti (Service Value Stream) koji prolazi kroz aktivnosti. Service lifecycle koji je bio osnova ITIL® v3 (Service Strategy, Service Design, Service Transition, Service Operation, Continual Service Improvement), sada se može predstaviti sa tokom vrijednosti (SVC) koji bi ugrubo bio:
Engage – Plan – Design & Transition – Obtain/Build – Deliver & Support – Improve
SVC je fleksibilan model na način da 6 aktivnosti možemo kombinirati na bilo koji (potreban) način formirajući više SVS-ova.
ITIL® v3 procesi i funkcije su postali ITIL® 4 prakse
Naglasak u ITIL® v3 je bio na procesima. No, ITIL® 4 je otišao jednu „dimenziju“ dalje. Sada je pogled na procese baziran na tome što je s njima moguće napraviti, uzet je u obzir holistički pristup te se sve promatra kroz prizmu 4 dimenzije upravljanja uslugom. No, ima još razlika kada je o procesima riječ. ITIL® 4 govori o praksama (eng. practices), neke odgovaraju nazivu procesa u ITIL® v3 dok su neke promijenjenih naziva i ima ih više nego što je u ITIL® v3 bilo procesa i funkcija zajedno. Funkcija više nema. Ovo je popis praksi podijeljenih u 4 kategorije: General Management, Service Management i Technical Management prakse. General management prakse
- Architecture management
- Continual improvement
- Information security management
- Knowledge management
- Measurement and reporting
- Organizational change management
- Portfolio management
- Project management
- Relationship management
- Risk management
- Service financial management
- Strategy management
- Supplier management
- Workforce and talent management
Service management prakse
- Availability management
- Business analysis
- Capacity and performance management
- Change control
- Incident management
- IT asset management
- Monitoring and event management
- Problem management
- Release management
- Service catalogue management
- Service configuration management
- Service continuity management
- Service design
- Service desk
- Service level management
- Service request management
- Service validation and testing
Technical management prakse
- Deployment management
- Infrastructure and platform management
- Software development and management
Certifikacija
Certifikacijska shema je pojednostavnjena u ITIL® 4. Foundation nivo je i dalje polazna točka, ali je nastavni plan (eng. syllabus) prilično promijenjen. To je i razlog zašto nema prijelaznog ispita ITIL® v3 Foundation -> ITIL® 4 Foundation. Također, na višem nivou je manji broj certifikacija što bi trebalo pojednostavniti stjecanje višeg certifikata. Za postojeće ITIL® Experte postojat će prijelazni ispit za stjecanje ITIL® Managing Professional certifikata.
Razlika u certifikacijskoj shemi je sljedeća:
Osim različitog sadržaja, u ITIL® 4 su nestali i bodovi koji su se skupljali kako bi se kandidati kvalificirali za ITIL Expert certifikat.
Ko-kreacija vrijednosti
Osim što daje definiciju vrijednosti, ITIL® 4 je promijenio definiciju usluge.
ITIL® v3: “A means of delivering value to customers by facilitating outcomes customers want to achieve without the ownership of specific costs and risks.”
ITIL® 4: “A means of enabling value co-creation by facilitating outcomes that customers want to achieve, without the customer having to manage specific costs and risks.”
Dakle, odmaknuli smo se isporuke vrijednosti i evoluirali na zajedničko stvaranje vrijednosti. U stvaranje vrijednosti su uključeni svi – IT organizacija, klijenti, dobavljači… Osim toga, naglasak se stavlja na tzv. Service offering – on uključuje jednu ili više usluga, materijalna dobra (npr. oprema), pristup usluzi (npr. pristup mrežnim resursima) i ostale aktivnosti vezane uz uslugu (eng. service actions, npr. korisnička podrška).
Pojmovi
Osim što su preuzeti svi pojmovi iz v3, u ITIL® 4 nailazimo na nove pojmove (i njihove definicije) kao što su sponzor, konzument usluge (eng. Service Consumer) ili organizacija. Svoje mjesto je našao i Service Relationship Model.
Devet načela ITIL Practitioner su sada sedam
ITIL Practitioner iz v3 definira tzv. 9 guiding principles u ITSM-u:
- Focus on value
- Design for experience
- Start where you are
- Work holistically
- Progress iteratively
- Observe directly
- Be transparent
- Collaborate
- Keep it simple
Ovi principi su u novoj metodologiji nešto promijenjeni, neki su spojeni, te se sada vode kao 7 ITIL guiding principles:
- Focus on value
- Start where you are
- Progress iteratively with feedback
- Collaborate and promote visibility
- Think and work holistically
- Keep it simple and practical
- Optimize and automate
Novi principi se odnose na čitav SVS, univerzalni su bez obzira na strategiju i ciljeve organizacije, vrstu posla kojim se bavi ili kako je organizirana. Automatizacija se spominje kao pozitivan doprinos efikasnosti ljudi, aktivnosti i organizacije, a u načelima (u 7.) se manifestira kroz dodatak – „automate“.
4 dimenzije upravljanja uslugom kao nasljednik 4 P-a iz v3
Četiri P-a iz ITIL® v3, tj. „people, process, product, and partners“ su u ITIL® 4 postali četiri dimenzije upravljanja uslugom:
- Organizations and people
- Information and technology
- Partners and suppliers
- Value streams and processes
Iako izgleda kao prošireni 4P (a spominju se i procesi), 4 dimenzije osiguravaju holistički pristup upravljanju IT uslugama (ITSM), zadiru u sve komponente SVS-a i osiguravaju da je balansiran i efikasan.
ITIL® 4 kao suvremeni alat
ITIL® 4 ne ostaje kao praksa izolirana od „ostatka svijeta“ odnosno drugih aktivnosti unutar kompanije. Baš suprotno, ITIL® 4 postaje „up-to-date“ integrirajući se s aktualnim metodama kao što su Lean, Agile i DevOps. U Foundation ediciji se na više mjesta nalazi poveznica spomenutih metodologija i ITIL® 4.
Postojeće znanje, a posebno – iskustvo, može se nadograditi s pristupom koji nudi ITIL® 4. Razultat sigurno neće izostati. Naprotiv, koristeći puno širi pristup koji ITIL® 4 nudi, bit će puno bolji.Rado ćemo Vam pomoći prilagoditi postojeće procese, organizaciju i komeptencije novoj metodologiji. Javite nam se!
Tag:ITIL